15.4.19

Zar ste odustali od privatnosti?


Zar ste odustali od privatnosti?

Nakon što su podatci postali izvor zarade korisnici su postali roba. Umjesto uloge kupca kojeg treba privući i udovoljiti njegovim željama postali smo ovce koje treba ošišati za podatke. Većina korisnika nije ni svjesna što se događa i da su zapravo na to pristali. Zbog toga ne poduzimaju ni ono što mogu učiniti na zaštiti vlastite privatnosti. Pogledajmo kako nas obmanjuju i što sve prate na primjeru operativnog sustava Windows. Naravno, isto rade i drugi o čemu možda nešto više drugi put.


Kako nas obmanjuju?

Većina ima osobno računalo i na njemu Window 10. Ako imate stariju inačicu za nju je podrška već prestala ili će prestati krajem godine pa ćete i vi morati na "desetku". Prilikom instalacije računalo vam je ponudilo da pročitate uvjete (dokument kojeg bi trebalo proučavati tjednima i koji je ponuđen po načelu uzmi ili ostavi). Nakon toga ponudilo vam je da odgovorite na nekoliko pitanja o tome dozvoljavate li prikupljanje određenih podataka "radi sigurnosti i bolje usluge". Sve to zvuči logično i DA je uvijek ponuđeno rješenje. Nekad je NE čak dobro skriveno (npr. odluka da se podatci ne šalju u "oblak" napisana je znatno manjim slovima u teže primjetnoj boji).
Gotovo svi korisnici su vjerojatno izabrali ponuđeno, dakle pristali na zahvat u podatke. Ako ste kojim slučajem rekli NE, sistem će vas na to upozoravati kao da je riječ o pogrešci. Npr. ako kažete da ne želite slati detaljne dijagnostičke podatke sistem će to prikazati kao sigurnosni problem. Ponuditi će vam da to ispravite uključivanjem slanja detaljnih podataka.
Kako bi dodatno umanjili otpor korisnika u sistem je uključen cijeli niz podešavanja kojima korisnik može točno odrediti koji podatci "cure" s njegovog računala. Zapravo, podešavanja ima toliko puno da prosječan korisnik to ne može ispratiti te ubrzo odustane (trebali su mi dani da sve prođem).
Ali ni to nije dovoljno jer sistem se unapređuje svakih 6 mjeseci i pri tome se pitanja postavljaju ponovno. Pri tome se korisnika opet navodi da dozvoli maksimalan zahvat u podatke. Tako se korisnika kojem je netko podesio ograničenja navodi da od toga odustanu. Da bi stvar bila još "zabavnija" pri unaprjeđenju se neke postavke premještaju u druge prozore, mijenja im se ime i opis i dodaju novi razlozi zašto je nešto potrebno uključiti.

Što sve ide na server?

Potpuni odgovor zahtijevao bi puno duži tekst pa ću nabrojati samo nekoliko primjera. Krenimo od tipkanja. Sve što pišete (baš sve, uključujući i lozinke ili bilo koji "privatni" podatak) može se poslati na server radi boljeg prepoznavanja govora. Ako imate uključenu Cortanu, sistem "sluša" sve što se pred njim govori, dakle, prisluškuje vas. Informacije o vašem kretanju (lokacija). Podatci o korištenju programa. Podatci o korištenju preglednika (Edge), dakle sve čemu pristupate na Internetu.
Ako vam se još nije smračilo spomenimo i, citiram, "... stanje memorije uređaja kada dođe do pada sustava ili aplikacija". Dakle bilo koji podatak koji je bio u memoriji, vaša IP adresa, a ako koristite javnu mrežu onda i IMEI, odnosno jedinstveni broj uređaja. Toliko o anonimnosti.
Na to sve treba dodati i sve zapise (dokumente, fotografije i slično) koje ste radi "sigurnosti" kopirali u "oblak". Naravno, tu je i vaš adresar s vašim podatcima, ali i podatcima vaših kontakata.
I da stvar bude bolja, dio tih podataka bit će poslan i Microsoft partnerima radi "poboljšanja njihovih proizvoda i usluga". Pri tome vas treba umiriti činjenica da je njima citiram: "... te informacije dopušteno koristiti samo za popravak ili poboljšanje tih proizvoda i usluga".

Što učiniti?

Većina tih zadiranja u vaše podatke može spriječiti kvalitetnim podešavanjem sistema. No, kao što sam napomenuo, postavke nije lako razumjeti (niti pronaći), a obmane i prijave problema od toga će vas odgovarati. Gašenje baš svega nije dobar odgovor jer će to stvarno omesti rad nekih programa. Stoga je vjerojatno najbolje potražiti pomoć iskusnog administratora.
Dobro podešen sistem zaštiti će vas od potpunog zadiranja u vašu privatnost i spriječiti da zbog neke provale vaše informacije postanu javna stvar ili roba koja se prodaje na crnom tržištu.


No comments:

Post a Comment